Realizacje publiczne

Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej

„Po ponad dwóch latach prac rewitalizacyjnych, w niedzielę uroczyście otwarto park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej. Odnowioną kosztem 3,5 miliona złotych wizytówkę miasta odwiedziło około pięć tysięcy osób.

W ostatnich dniach, już po 30 września czyli terminie planowanego zakończenia projektu, robotnicy uwijali się jak w ukropie. Pracowali nawet nocą, ale efekt zbiera głównie pozytywne recenzje. Prace budowlane wykonywał Bialbud, a fontanna jest dziełem Zakładu Kamieniarskiego Giemza z Chęcin (woj. świętokrzyskie). Od strony archeologicznej nad projektem Dariusza Króla czuwała bialska firma Izis Małgorzaty Bieni. Prace konserwacyjne drzewostanu wykonała firma Sławomira Banasiuka z Łukowa.

Już od piątku bialczanie odwiedzali park, jednak prawdziwe tłumy ściągnęły do niego w niedzielę. Wielu mieszkańców utrwalało nowe oblicze tego miejsca na zdjęciach i filmach. Dzieci szczególnie upodobały sobie zabawę we wgłębniku odsłaniającym podstawę starego ogrodzenia. Fotografowie z kolei najczęściej jako tło pamiątkowych zdjęć wybierali fontannę. BMX-iarze już upatrzyli sobie szutrowe alejki na miejsce do ścierania opon.”

Krzyż w Białej Podlaskiej

Krzyż na postumencie stanął u zbiegu ulic Prostej i Brzeskiej w Białej Podlaskiej. 1 grudnia ks. dziekan Marian Daniluk poświęcił nowy krzyż, uroczystość zgromadziła wielu bialczan.

Krzyż pojawił się w tym miejscu dzięki staraniom parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W tym samym miejscu jeszcze niedawno stał  krzyż datowany na 1939 rok. Krzyż, który wcześniej znajdował się u zbiegu ulic Prostej i Brzeskiej, w wyniku prac budowlanych przy powstającej w sąsiedztwie galerii został przeniesiony w inne miejsce. Spotkało się to z niezadowoleniem mieszkańców miasta, gdyż jak się okazuje, „stary”  krzyż został postawiony w tym miejscu przez bialczan na pamiątkę cudownego ocalenia z pierwszych dni wojny.

Po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków i wymaganych pozwoleń budowlanych, u zbiegu ulic Brzeskiej i Prostej w centrum Białej Podlaskiej, stanął krzyż na kamiennym postumencie. Na ściankach podstawy zostały przymocowane cztery tablice z cytatami: z nauczania Jana Pawła II, z Ewangelii, z fragmentem pieśni wielkopostnej i  cytatem z twórczości C. K. Norwida.

– Jest to miejsce jak najbardziej odpowiednie dla tego krzyża- podkreśla ks. dziekan Marian Daniluk, proboszcz parafii pw. Naradzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej.